UI و UX در طراحی سایت1
08
مارس

UI و UX در طراحی سایت و کدام مهم تر است؟

لیست عنوان ها:

UI و UX در طراحی سایت

امروزه در طراحی وب سایت ها و اپلیکیشن ها کلمات UX  وUI بارها مورد استفاده قرار می گیرد در عنوان های شغلی طراحان وب سایت و اپلیکیشن دو کلمه  UX Designer و UI Designer لحاظ می شود که ما در این مقاله به صورت کامل درباره UI و UX در طراحی سایت صحبت خواهیم کرد .

UI چیست ؟

کلمه UI مخفف User Interface Design  می باشد که قسمتی از طراحی وب سایت هست که کاربر در زمان ورود به سایت مشاهده می کند .

 UXچیست ؟

کلمه  UX مخفف  User Experience Design می باشد که تجربه کاربر از مشاهده سایت یا برنامه است که با استفاده از تجربه کاربر محصول و با خدماتی که ارائه می شود را بهبود دهد به صورت خلاصه می توان گفت که UX همان کشف نیازهای کاربر هست .

تفاوت طراحی تجربه کابری و طراحی رابط کاربری

شباهت کلمه  User Interface Design  و User Experience Design  در این هست که در دو کلمه با U  شروع می شود و دیگر هیچ شباهتی باهم ندارند اما تفاوت های این دو کلمه خیلی زیاد هست که بعضی ها این دو کلمه را یکی می دانند.

تفاوت طراحی تجربه کابری و طراحی رابط کاربری
در صورت واضح نبودن نوشته ها، تصویر را در تب جدید باز کنید

کسی که شغل  UX را در شرکتی عهده دار هست برخورد مشتری  با محصول و خدمات را مدیریت می کند و درباره چرایی استفاده کاربر از محصول را مورد بررسی و درباره آن برنامه ریزی می کند طراح تجربه کاربری مدیریت می کند که کربر پس از ورد به سایت یا اپلیکیشن  به کجا منتقل شود  و هدف از از ورود کاربر به سایت چیست ( مثلا می خواهد کالایی را خرید کند ) .

طراح تجربه کاربری بر اساس تجربه گذشته بررسی می کند در صفحه اصلی  اپلیکیشن یا صفحه فرود وب سایت  چه باکس هایی وجود داشته باشد ( مثلا قرار هست منو در کدام بخش قرار گیرد یا قسمت ثبت ایمیل مشتریان در کدام  قسمت صفحه باشد ).

در موضوع تفاوت UI و UX در طراحی سایت طراح تجربه کاربری پس از اتمام طراحی پروژه هم دنبال رفتار کاربران سایت و یا اپلیکیشن هست  تا نقاط قوت و ضعف را  شناسایی و نسبت به بهبود نقاط ضعف آن اقدام کند در این قسمت تز توضیحات بالا می توان گفت که User Interface Design    با یک بخش از تجربه کاربری سروکار دارد و بررسی های تجربه کاربری  باعث خواهد شد که  UI  بهبود یابد .

اگر User Experience Design  را یک وب سایت  در نظر بگیریم قسمت های مختلف سایت  User Interface Design  نامیده می شود .

در تجربه کاربری باید به  روانشناسی و اهمیت رنگ ها دقت کرد و در مقابل در طراحی UI  می توان از متن ، عکس و ویدئو استفاده کرد .

طراحی User Interface Design    یک وب سایت بستگی به سلیقه طراح وب سایت دارد ولی در UX  باید به نیاز  و خواست های کاربران اهمیت داده شود در User Experience Design باید در استفاده از محصول در شب و روز تفاوت قائل شوید منظور از شب و روز در این جا نور نیست نور به UI بستگی دارد.

وظایف اصلی طراح تجربه کاربری UX Designer

 • بررسی بخش مارکتینگ
 • اطلاعاتی  که به کاربر نمایش داده شود
 • بررسی رفتار کاربران
  بررسی و انتخاب محتوا و متن  و نحوه استفاده از آن ها
 •  
 • یک طراح تجربه کاربری با کل تیم ارتباط دارد و باید به ابزارهای آنالیز رفتار کاربران آشنایی داشته باشد تا بتواند  هدف از ایجاد محصول را بر اورد کند.

در بازار کار امروز طراحانی وجود دارند  که در هر دو تخصص UX  و UI واقعا خبره هستند و در طراحی هر دو نقش را به صورت حرفه ای انجام می دهند و نسبت به بقیه طراحان  دست مزد بالای را دریافت می کنند البته با توضیحاتی که دادیم  این خیلی به هم نزدیک هستند  و کاملا باهم در ارتباط هستند.

در جست و جوی اینترنت بارها مشاهده کرده ایم که سایت هایی هستند  که واقعا طراحی بی نظیری دارند ولی کارآیی خوبی ندارند  که در اینجا User Interface Design  سایت را خوب طراحی کرده و User Experience Design به وظیفه خود به خوبی عمل نکرده است و بعکس هم هست سایتی ظراحی ضعیفی دارد  ولی کاربر پسند است در اینجا UX کار خود را به خوبی نجام داده و UI  بد عمل کرده است بنابر این در طراحی سایت  باید UX  و User Interface Design در امتداد هم جلو بروند تا بهترین نتیجه و کارآیی را اشته باشند .

UI و UX در طراحی سایت و کدام مهمتر است؟

 

تاثیر User Experience Design  بر سئو  وب سایت

هر چقدر سایت بازید  کننده زیادی از موتور های جست و جو نظیر گوگل و یاهو دریافت کند سئو آن سایت خوب هست سئو تاثیر پذیری زیادی از تجربه کاربری دارد هر چقدر وب سایت کاربر پسند باشد موتور های جست و جو روی آن  وب سایت حساب ویژه ای  باز می کنند امروزه الگوریتم های موتورهای جست وجو آن قدر هوشمند شده اند که سایتی  تجربه کاربری یا UX   را بهتر کار کرده باشد  بهترین جواب را خواهد گرفت  بار ها شرکت گوگل اعلام کرده  که سایت را بریا کاربران  طوری طراحی کنید که کاربر  در سایت خیلی راحت و بدون پیچیدگی کار خودش را انجام دهد.

هر چقدر طراح تجربه کاربری بهتر عمل کرده باشد پرش کاربر از سایت کاهش خواهد یافت و سایت مورد نظر در موتور های جست جو  امتیاز ویژه ای کسب خواهد  کرد اگر سایت شما  طراح تجربه کاربری  نداشته باشد رفته رفته بازدید کننده سایت کاهش خواهد یافت و در ذهن بازدید کننده سایت در مورد ایت شما بینش منفی خواهد داشت و بودن User Experience Design  هم باعث پیشرفت سایت خواهد شد .

نحوه ایجاد وب سایت حرفه ای با تجربه کاربری مناسب

 •  بررسی و مدیریت نیاز های مخاطبین وب سایت
 • بررسی رفتار کاربران وب سایت
 • طراحی رابط کاربری و تحویل آن به برنامه نویس ها
 • ساخت مسیر برای خرید یا استفاده از خدمات سایت
 • تحلیل آزمون  و خطا بریا سایت

ما در این مقاله به صورت کامل تعریف و تفاوت ها و به عبارتی همه چیز درباره UI و UX در طراحی وب سایت را توضیح دادیم .