HTML 6 چیست و چه زمانی به بهره‌برداری میرسد؟
16
آوریل

HTML 6 چیست و چه زمانی به بهره‌برداری میرسد؟

چه‌زمانی می‌توانیم منتظر HTML 6 باشیم؟  (WHATWG) – بدنه استانداردهای تغییرات HTML  – تصمیم به پیاده‌‌سازی یک «مستند زنده» به استانداردسازی گرفته است. این امر بدین معنی است که چیزی که HTML 6   می‌خوانیم، به جای اینکه یک بروزرسانی بزرگ باشد، بیشتر شامل تغییرات کوچکتری است که در ویژگی های HTML  رخ خواهد داد.

با این حال ویژگی‌های HTML  دائماً مورد اصلاح و بهبود قرار می‌گیرند. مرورگرها دائماً مشغول بکار گیری آخرین تغییرات برای به روزرسانی در دنیای وسیعتر وب هستند؛ و این بدان معناست که ما همیشه چیزهای جدیدی برای امتحان کردن داریم. تغییرات شایان ذکری وجود دارد – دو مورد از تغییرات اصلی را با هم مرور خواهیم کرد.

تغییرات اصلی در HTML 6

تغییری که مرورگرها را تغییر میدهد المان <dialog> است. این آلمان همانند پنجره‌های معین جاوا اسکریپت عمل می‌کند که الگوی طراحی بسیاری از سایت‌هاست!

<dialog open>
  <p>This is a HTML-powered dialog box.</p>
</dialog>

این المان می تواند با اتصال صفت open  باز و بسته شود و به صورت پیشفرض در بالای صفحه‌ای که در آن هست قرار می‌گیرد. با فراخوانی متد openModal از طریق جاوا اسکریپت،  از یک رابط کاربری شبه Modal استفاده می‌کند.

<dialog>
  <form method="dialog">
    <input type="submit" value="Yes" />
    <input type="submit" value="No" />
  </form>
</dialog>

در حالت پیشفرض زمینه به حالت غیرقابل استفاده درآمده است و محتوای قسمت پایین دیگر تعاملی نیست.

فرم‌ها در یک قید دیالوگ میتوانند یک صفت متد از dialog بگیرد؛ که می‌تواند یک مقدار ارسال کند و مقداری را به شی dialog برگرداند. این ویژگی <dialog> را تبدیل به ابزاری عالی برای تاییدها و موارد تعاملی کوچک می‌کند.

این المان استانداردسازی شده است و در حال حاضر فقط کروم و مرورگر اینترنتی سامسونگ از آن پشتیابانی کامل می‌کند. مرورگرهای دیگر همچنان محتوای dialog را نمایش می‌دهند اما در عوض درون صفحه قرار می‌گیرد.

UI و UX در طراحی سایت و کدام مهم تر است؟

برای آشنایی بیشتر با UX و UI در طراحی حرفه ایی سایت، حتما این مقاله را مطالعه فرمایید.
تغییرات اصلی در HTML 6

 

منوهای هوشمندتر

برخی از ابزارهای وب به کاربران اجازه می‌دهند که گروهی از اقدامات را با رابط کاربری انجام‌دهند. این موارد، صفحه جاری را در برخی از فرم‌ها تحت تأثیر قرار‌ میدهد، مانند اضافه کردن یک آیتم به لیست.

قبلاً این مورد با <ul> نشانه‌گذاری میشد- یک لیست غیرشمارشی از کارهایی که کاربر می‌تواند انجام‌دهد. در حالی <ul> برای نمایش یک لیست از آیتم‌های نمایشی موردنظر است، انتخاب مناسبی برای المانهای تعاملی نیست.

<menu type="toolbar">
  <li><button>Cut</button></li>
  <li><button>Copy</button></li>
  <li><button>Paste</button></li>
</menu>

یک منو لیستی از اقدامات را در خود دارد که بوسیله المان‌های <button> درون آن شروع به کار می‌کنند. به غیر از آن ،المان‌های  <menu> تفاوتی با یک لیست معمولی از آیتم‌ها ندارد. بهبود سازگاری مرورگر ممکن است تکنولوژی‌ها را یاری کند که این المانهای تعاملی را راحت‌تر پیدا کنند.

به صورت مداوم تغییرات کوچک بسیاری در ویژگی ها و نحوه اجرا در مرورگرها ظاهر می‌شود. برای پی بردن به این تغییرات، بروزرسانی مرورگرها و صفحه تغییرات HTML موسوم به  WHATWG living standard  را مدام دنبال کنید.