ماکت پلیس
20
فوریه

مارکت پلیس چیست؟ فروش در فروشگاه‌های دیگر

مارکت پلیس ها با توجه به ماهیت خود امکانات جدیدی را برای فروش محصول یا خدمات برای کاربران خود مهیا می کنند. به صورتی که در بسیاری از موارد بهتر است به جای ساخت یک فروشگاه جدید به فکر فروش محصول یا خدمات خود در مارکت پلیس ها باشید. ما هم برای شروع، در این نوشته پارسه وب سعی می کنیم اطلاعات جامع تری در این مورد در اختیار شما قرار دهیم.

لیست عنوان ها:

مارکت پلیس چیست؟

marketplace پلتفرمی است که افراد مختلف به کمک آن می توانند محصولانت یا خدمات خود را در اختیار مشتریان قرار دهند. به صورتی که معمولا خود مارکت پلیس انباری برای نگهداری کالاها ندارد و تامین کالا و خدمات بر عهده فروشندگان است. در واقع با یک تقسیم کار منطقی روبرو هستیم. از یک طرف مارکت پلیس کارهای مربوط به بازاریابی و برند سازی را انجام می دهد و از طرفی دیگر فروشندگان با تامین کالاهای مورد نیاز به راحتی می توانند اعتبار marketplace ها را افزایش دهند. در این میان مشتریان هم از چنین رویکردی سود خواهند برد زیرا هم به محصولات بیشتری دسترسی خواهند داشت و هم محصولات را ازران تر دریافت خواهند کرد.

مزایای مارکت پلیس برای صاحبان آن

اگر قصد افتتاح یک مارکت پلیس را دارید در نظر داشته باشید که موارد زیر مهم ترین مزایای این کسب و کار برای شما خواهد بود:

1- عدم نیاز به خرید محصول و انبارداری

صاحبان مارکت پلیس ها معمولا مباحث لجستیکی و تامین کالا را به فروشندگان واگذار کرده و از این طریق کسب و کار خود را اداره می‌ کنند. با این کار دیگر نیازی به راه اندازی انبارهای بزرگ نیست و هر انبار کوچکی در هر کجای کشور می تواند نقس موثری در تامین کالاهای این پلتفرم ها داشته باشد.

2- امکان همکاری با فروشندگان مختلف

مارکت پلیس ها این امکان را دارند که با فروشندگان مختلفی همکاری داشته باشند و لازم نیست حتما با یک نفر یا مجموعه خاص همکاری داشته باشند، بلکه معمولا با چند فروشنده در یک حوزه همکاری خواهند کرد. این مزیت می تواند تا حد زیادی باعث رقابت بین فروشنده ها شده و قیمت نهایی محصول را کاهش دهد.

مزایای مارکت پلیس ها برای فروشندگان

علاوه بر صاحبان پلتفرم، فروشندگان هم ار وجود مارکت پلیس ها به بهترین شیوه ممکن بهره می گیرند:

1- عدم نیاز به تبلیغات

با استفاده از مارکت پلیس ها، فروشندگان مسئولیتی بابت تبلیغات و بازاریابی ندارند. در نتیجه با استفاده از قدرت بازاریابی پلیس مارکت محصولات خود را به فروش می رساند. این کار باعث می شود که هزینه های بازاریابی فروشندگان به صورت چشمگیری کاهش پیدا کند.

2- کمک به برند سازی

برخی از marketplace این اجازه را به شما می دهند که اسم برند خود را درون سایت آن ها درج کنید. با این کار به صورت غیر مستقیم می توانید قدرت برند خود را افزایش دهید. بابت این کار لازم نیست هزینه ای پرداخت کنید.

ماکت پلیس 3

3- فروش بیشتر

فروشندگان محصولات مختلف همواره تلاش می کنند که محصولات خود را در کانال های بیشتری عرضه کنند. عرضه محصولات در مارکت پلیس ها به بهبود میزان فروش فروشندگان کمک شایانی خواهد کرد. به صورتی که یک کانال فروش جداگانه برای آن ها ایجاد خواهد شد. بنابراین به منبع بسیار مناسبی برای فروش محصولات خود دست پیدا می کنند.

4- عدم نیاز به مجوز

اگر تا کنون دنبال دریافت مجوزهای قانونی رفته باشید می دانید که با چه معضلی روبرو هستید. اما فعالیت در پلیس مارکت ها برای فروشندگان محصول نیاز به مجوز خاصی ندارد. در نتیجه هزینه های جاری شما کاهش پیدا کرده و به راحتی می توانید هزینه های خود را کاهش دهید.

5- عدم نیاز به سایت

فعالیت در برخی از مارکت پلیس ها مانند دیجیکالا به سایت نیاز ندارند و صرف تامین محصولات می تواند برای شما فروش خوبی را به همراه داشته باشد. بنابراین در چنین حالتی به سایت نیاز پیدا نخواهید کرد و هزینه های جاری شما شامل طراحی سایت و نگهداری آن کاهش می یابد.

مزایای مارکت پلیس ها برای افراد خریدار

خرید محصول از marketplace ها دارای مزایای بسیار زیادی است که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

1- خرید ارزان تر

بسیاری از مارکت پلیس ها به چند فروشند اجازه می دهند که محصولات خود را در این سایت ها به فروش برسانند. به همین دلیل معمولا دامنه گسترده ای از محصولات مختلف را با فروشنده های مختلف در این سایت ها می بینید که به راحتی می توانید ارزان ترین محصول را از بین محصولات مختلف پیدا کرده و خرید خود را به راحتی انجام دهید.

2- دسترسی به دامنه گسترده ای از محصولات

برخی از مارکت پلیس ها دامنه گسترده ای از محصولات را به فروش می رسانند. به صورتی که معمولا هر چیزی را که نیاز داشته باشید در این فروشگاه ها پیدا خواهید کرد. این ویزگی به شما کمک می کند که برای خرید محصولات مختلف فقط به یک فروشگاه مراجعه کنید و لازم نیست که برای خرید هر محصول به فروشگاه جداگانه ای بروید.

3- کیفیت بالاتر محصولات

با توجه به اینکه فروشنده های مختلف محصولات خود را در این فروشگاه ها معرفی می کنند، در نتیجه فروشنده ها سعی می کنند با معرفی محصولات با کیفیت، نظر خریداران را جلب کنند. به همین دلیل فضا رقابتی شده و فروشنده ها محصولات با کیفیت خود را با هزینه های پایین تر عرضه می کنند که در نهایت به نفع مشتری تمام خواهد شد.

ماکت پلیس 2

تاثیر مارکت پلیس ها بر سئو

در مر حله اول باید به این نکته اشاره کنیم که برخی از marketplace ها مانند دیجیکالا به شما این امکان را نمی دهند که آدرس سایت خودتان را در آن ها قرای دهید و فقط می توانید روی برند سازی سرمایه گذاری کنید. اما برخی دیگر از مارکت پلیس ها مانند ترب یا ایمالز به شما این امکان را می دهند که به سایت خودتان لینک بدهید. این لینک دهی در مرحله اول باعث افزایش ورودی های سایت شما خواهد شد. در مرحله بعد این لینک سازی ها به تقویت نام برند شما کمک خواهد کرد. هم افزایش تعداد ورودی ها و هم بهبود نام برند، باعث تقویت سئو و بهبود رتبه شما در کلمات کلیدی خواهد شد.

منتظر نظرات شما در مورد همکاری با مارکت پلیس ها و تاثیر ان بر کسب و کار شما هستیم.